(…) Ponieważ obecnie przytłaczająca większość osób uczęszczających do naszej parafii to obywatele Ukrainy, należy pamiętać, że przywiązują oni wielką wagę do zachowywania postów. W Wielkim Poście często powstrzymują się nie tylko od spożywania mięsa, ale także nabiału, i od słuchania muzyki. Wielu z nich przystępuje do spowiedzi przed każdorazowym przyjęciem Komunii świętej. Z kolei prawosławni wierni zachowują taki post eucharystyczny, jaki obowiązywał w Kościele katolickim do początku lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia: Komunię przyjmują na czczo, przy czym picie wody i spożycie lekarstwa też ten post łamie.


Po 24 lutego 2022 roku przybyła fala ukraińskich uchodźców. To już nie są ludzie, którzy do Polski przyjechali za chlebem. Oni wcale nie planowali podróży do Polski. Nie czują się tu jak u siebie. Nie znają języka, zwyczajów. Znacznie wzrosła ilość kobiet z dziećmi na naszych liturgiach. Te kobiety to niejednokrotnie matki, żony, siostry żołnierzy, którzy walczą za Ukrainę. Niektórzy z nich już oddali swoje życie na froncie. Ten ból, ta strata są nie do opisania. Wielu naszych parafian nosi w sobie krzywdę, gniew, nienawiść do agresora, do konkretnych osób, zwłaszcza do władz Rosji. Starają się te negatywne uczucia powstrzymywać, bo wiedzą, że nie tędy droga.
Jako kapłan uczę się tej nowej służby, do której nawet długie lata moich studiów w sposób bezpośredni mnie nie przygotowały. Uczę się pilnie (…)

MAREK BLAZA SJ


Więcej przeczytasz w najnowszym numerze kwartalnika PASTORES 95 (2) Wiosna 2022.

Pastores poleca